Krkonoše Photo - 1 Krkonoše Photo - 2 Krkonoše Photo - 3 Krkonoše Photo - 4 Krkonoše Photo - 5 Krkonoše Photo - 6Stáhněte si mobilní aplikaci

Mobile app - Krkonose.eu
AppStore - Krkonose.eu
Google Play - Krkonose.eu
Windows Phone - Krkonose.eu
Kontakt:
Regionální turistické
informační centrum Krkonoše +420 499 405 744 info@krkonose.eu
Radio Kulisek

Doporučená střediska

krkonose.eu » Krkonoše pro všechny

Projekty KRKONOŠE PRO VŠECHNY

Tisk
Hlavními cíly projektů KRKONOŠE PRO VŠECHNY a KRKONOŠE BEZ BARIÉR je lépe zpřístupnit hory pro lidi se sníženou pohyblivostí. Cílovou skupinou projektu ovšem nejsou jen lidé tělesně postižení včetně vozíčkářů, ale jsou to také senioři a rodiny s malými dětmi. Jednoduše všichni, kdo mají rádi hory, ale potřebují při svých výletech dobře schůdné stezky a ocení na trase možnost odpočinku a občerstvení.

Na projektu se partnersky podílejí tyto organizace:

Správa Krkonošského národního parku, jejíž pracovníci vytipovali TOP 10 bezbariérových tras, zajišťují jejich zanesení do map a vyznačení v terénu. Správa Krkonošského národního parku také zajišťuje vydání informačního letáku Krkonoše bez bariér.

logo nolimits Občanské sdružení NO LIMITS, jehož členové vytipované trasy prošli společně s vozíčkáři a provedli na trasách mapování přístupnosti objektů a turistických cílů. Objekty, které jsou přístupné lidem se sníženou pohyblivostí jsou popsány u každé trasy. Na mapování přístupnosti objektů cestovního ruchu se jako dobrovolník a zároveň zástupce cílové skupiny podílel Martin Petrásek z Vrchlabí - www.martinpetrasek.cz.

Organizace KRKONOŠE – svazek měst a obcí s jehož pomocí bylo možno popsané trasy a turistické cíle zveřejnit na webových portálech www.krkonose.eu a www.karkonosze.eu v českém a polském jazyku.

Polskými partnery projektu jsou sdružení hendikepovaných KSON Jelenia Góra, Karkonoski Park Narodowy a Związek Gmin Karkonoskich.


TOP 10 BEZBARIÉROVÝCH TRAS

1. Z Harrachova podél Mumlavy na Krakonošovu snídani
2. Z Horních Míseček na Vrbatovu a Labskou boudu
3. Z Benecka přes Rovinka na Třídomí
4. Ze Špindlerova Mlýna do Labského dolu
5. Ze Špindlerova Mlýna do Dolu Bílého Labe
6. Ze Špindlerovy boudy na Petrovu boudu
7. Z Pece pod Sněžkou do Obřího dolu
8. Z Janských Lázní přes Rudolfovo údolí na Hoffmannovy boudy
9. Z Mladých Buků přes Dolní Sejfy na Slunečnou stráň
10. Z Pomezních bud ke kostelu svatého Petra a Pavla na Malé Úpě

V rámci projektu bylo zmapováno výše popsaných TOP 10 bezbariérových tras, které budou pracovníky KRNAP v terénu vyznačeny turistickými značkami s logem vozíčkáře během letních měsíců roku 2010.

Pracovní verze mapky s rozmístěním bezbariérových tras na území KRNAP
Více na: http://www.krnap.cz

Krkonošský národní park

Krkonošský národní park byl založen pro ochranu jedinečné krajiny, výjimečných ekosystémů a vzácných rostlin a živočichů. Proto je také celý rok velmi navštěvován. Pro zachování krkonošské přírody je nutné dodržovat návštěvní řád krkonošského národního parku. Více informací najdete zde.

Pro další informace neváhejte navštívit některé z informačních center Správy Krkonošského národního parku. Více informací najdete zde.

HORSKÉ CESTY

Trasy, které zde najdete popsané, jsou všechny vyzkoušené a před Vámi jimi prošli lidé s tělesným postižením a projeli je též vozíčkáři na mechanických i elektrických vozících. Nicméně jde o horské trasy, takže musíte počítat s tím, že i na asfaltových stezkách mohou být terénní nerovnosti a vyskytují se na nich příčné odvodňovací svodnice. Cesty mohou prudce stoupat nebo klesat a jsou na nich zákruty. Lidé s tělesným postižením a zejména vozíčkáři budou někdy potřebovat pomoc a neměli by do hor vyrážet bez doprovodu.

HORSKÉ POČASÍ

Při výletech počítejte s tím, že horské počasí bývá vrtkavé, často přijde prudká přeháňka, je celkově chladněji a skoro vždy fouká vítr. Přibalte vždy do batohu větrovku nebo pláštěnku, případně i rukavice a čepici. Jste-li na vozíku, nezapomeňte na deku, nánožník nebo fusak. Mějte u sebe kartičku svojí zdravotní pojišťovny, léky (pokud nějaké užíváte) a kartičku s popisem svého postižení. Nepřepínejte síly a vyjděte pouze na trasy, které fyzicky zvládnete a ze kterých se stihnete vrátit za světla zpátky. Důležité je mít u sebe nabitý a zapnutý mobilní telefon, mapu a pro případ nouze znát číslo na horskou službu: NONSTOP 602 448 338. Pozor! Na horách se můžete často dostat mimo signál!

Desatero Horské služby zde
Desatero rozumného vozíčkáře v Krkonoších