Krkonoše Photo - 1 Krkonoše Photo - 2 Krkonoše Photo - 3 Krkonoše Photo - 4 Krkonoše Photo - 5 Krkonoše Photo - 6Stáhněte si mobilní aplikaci

Mobile app - Krkonose.eu
AppStore - Krkonose.eu
Google Play - Krkonose.eu
Windows Phone - Krkonose.eu
Kontakt:
Regionální turistické
informační centrum Krkonoše +420 499 405 744 info@krkonose.eu
Radio Kulisek

Doporučená střediska

krkonose.eu » Krkonoše pro všechny

Skialpinistické trasy v Krkonoších

Tisk

Na základě spolupráce Správy Krkonošského národního parku s Horskou službou a Českou asociací horských vůdců je v Krkonoších zpřístupněno osm skialpinistických tras, které vedou hlavně po turisticky značených cestách, ale i mimo ně. Najdete je v okolí Pece pod Sněžkou, Špindlerova Mlýna a Rokytnice nad Jizerou.

Skialpové trasy představují turistické okruhy pro skialpinisty. Jsou to trasy, jež lze kombinovat i s ostatními turisticky značenými trasami a s ostatními cestami a nelesními plochami v 3. a 2. zóně KRNAP. Je třeba upozornit, že na většině níže uvedených trasách se můžete setkat i s velmi rizikovými partiemi a za zhoršeného počasí se pro vás může jinak pohodová túra změnit v boj o holý život. V žádném případě se nejedná o zabezpečené trasy!

Velká část níže uvedených tras není v terénu vyznačena tyčemi nebo turistickým značením a některé úseky jsou za určitých klimatických podmínek značně obtížné na orientaci. Zvažte tedy pečlivě Vaše možnosti a schopnosti.

Prosíme, dodržujte trasu, nevyjíždějte mimo, nepoškozujte okolní přírodu! Před každým výletem se informujte o aktuálním stavu lavinového nebezpečí na www.hscr.cz nebo na tel. čísle 602 448 338.

Špindlerův Mlýn a okolí

Skialpová trasa č. 1

Svatý Petr – po sjezdovce Stoh A (doporučujeme haršajzny) – po modré Cesta úbočím Stohu - velmi zákeřný úsek - (Klínová cesta) – Klínové boudy – po zelené k Chalupě na rozcestí – dále po červené k Výrovce – po zelené Dlouhým dolem – Svatý Petr.

Skialpová trasa č. 2

Martinova bouda – po zelené k Labské boudě – po modré do Labského dolu – Labským dolem po modré k Dvorskému potoku – kolem srubu po pěšině výstup k Patejdlově boudě (úzká pěšina – úsek určený spíše pro výstup) – po zelené k Martinově boudě.

Skialpová trasa č. 3

Špindlerův Mlýn – po žluté po Dřevařské cestě – Bouda U Bílého Labe – po modré (Weberova cesta) údolím Bílého Labe (velmi nebezpečný a zákeřný úsek) – v závěru odbočení z modré značky k Bílému Labi, přechod Labe a podél toku po levé straně (z pohledu proti proudu) – Luční bouda – po červené Starou Bucharovou cestou k Tetřevímu žlabu (strmý úsek, odtrhová zóna) – po vrstevnicové svážnici do Hrazeného dolu (dodržte trasu, nezkracujte si ji, jsou tam výsadby!) – žlabem podél Hrazeného potoka (nutná podmínka přítomnosti alespoň 30 cm sněhu) – Dlouhý důl – po zelené do Svatého Petra.

Skialpová trasa č. 4

Medvědí koleno – po zelené k Medvědí boudě – po žluté na Brádlerovy boudy – po modré směr Ptačí kameny – necelý 1 km pěšina pod Moravskou boudu – sjezd po žluté k Davidově boudě – Školní cestou po modré buď k Medvědí boudě a po zelené do Medvědího kolene, nebo šikmo vzhůru 150 m výstup na Brádlerovy boudy (pozor na oblast Medvědího potoka – sesuv sněhu, možná lavina).

PEC POD SNĚŽKOU A OKOLÍ

Skialpová trasa č. 5

Pec pod Sněžkou – po červené výstup do Modrého dolu – zimní tyčovaná cesta Modrým dolem k Výrovce (procházíte mohutnou lavinovou dráhou a především v závěru můžete mít problém s orientací – zafoukané tyče) – po zelené přes Richterovy Boudy sjezd – Pec pod Sněžkou (varianta s odbočkou na červenou na rozcestí U Richterových bud do Zeleného dolu nebo na červenou Železnou stezku).

Skialpová trasa č. 6

Pec pod Sněžkou – po modré do Obřího dolu – do sedla pod bývalou Obří boudou (strmý a často zledovatělý úsek) – po červené přes vrchol Sněžky (strmý a často zledovatělý úsek) – dolů po žluté k horní stanici lanovky na Růžové hoře (často vyfoukaný a zledovatělý terén) – průsekem pod lanovkou (strmý a často zledovatělý úsek) POZOR! v celém úseku leží podélně 2 ocelová lana!!! – dolní stanice lanovky – při sjezdu: dále po žluté buď na modrou a do Pece, nebo přes louky enkláv Větrník a Karlův vrch a po neznačené cestě do Velké Úpy. Bezpečná varianta je též Růžohorky – zelená a žlutá značka – horní stanice Boboliftu – po sjezdovce dolů do V. Úpy.

Při výstupu: lze z Pece užít i zelenou značku Bukovým údolím, ale nedoporučujeme ji pro sjezd (strmý a často velmi zledovatělý terén).

ROKYTNICE NAD JIZEROU A OKOLÍ

Skialpová trasa č. 7

Rokytnice nad Jizerou – podél potoka v Liščím Doupěti (dodržte trasu, nevjíždějte do lesa) – napojení na žlutou značku (Vlčí cesta) – Okružní cesta – sjezd průsekem U Vlka (dodržte trasu, nevjíždějte do lesa) – Vrata – napojení na trasy KČT.

Skialpová trasa č. 8

Hoření Domky – výstup po modré sjezdovce – dále po modré značce na rozcestí Zadní Plech – po žluté na Krakonošovu snídani – po modré (Harrachovou cestou) výstup na rozcestí U Čtyř pánů – po zelené (České cestě) – Růženčina zahrádka – po červené do Kotelského sedla – varianta 1: tyčovaná cesta – Lysá hora – po sjezdovkách sjezd do Rokytnice nad Jizerou, varianta 2: po červené sjezd na Dvoračky, odtud sjezd po značených cestách do Rokytnice nad Jizerou nebo přes Vlčí hřeben.

Kompletní popisy tras, jejich mapy, ale také důležité informace o základním a záchranném vybavení, a další užitečné informace najdete na www.krnap.cz/popis-tras/.

Více informací o možnostech nebezpečí a „co dělat, když…“ najdete na www.hscr.cz

Skialpy
Skialpy
Skialpy
Skialpy
Skialpy